SANAT REHBERİ


Bu kitapta, Risale-i Nur Külliyat’ında yer alan sanat ile ilgili metinler, orijinal biçimleriyle alınmış ve sanat ile ilişkilendirilmek amacıyla küçük başlıklar eklenmiştir.


TAKDİM


Ondokuzuncu yüzyılda gelişerek yirminci yüzyılı da kaplayan Materyalizm, Naturalizm, Pozitivizm, Nihilizm, Darvinizm ve Psikanalizm gibi felsefi akımlar, modern insanı madde ve akıl planında gelişmeye teşvik ederken, mana ve ruh planında zayıflatarak mutsuz ve huzursuz olmasına sebep olmuştur.

Büyük bir hırs ile zenginleşen ve güçlenen Batı medeniyeti, zayıf bulduğu devletleri ve milletleri işgal etmiş, yağmalamış ve sömürmüştür.

İki dünya savaşı ile milyonlarca insanın ölümüne, yaralanmasına ve vatanlarını terk etmesine sebep olmuştur.

İnsanların barış içerisinde, huzurlu bir yaşama kavuşmaları, insani değerlerin ön plana çıktığı, mütevazi, çevreci ve fedakar bir insan modeli geliştimek için bütün dünya, değerler eğitimi adı altında postmodern bir yaklaşımla, aslında inanç ve maneviyat içeren yeni bir dünya arayışı içerisine girmiştir.

Tam da böyle bir zamanda ortaya çıkan, neşrettiği iman ve Kur’an hakikatleriyle günümüz insanının maddi ve manevi pek çok problemine cevaplar veren Risale-i Nur Külliyatı, modern bir Kur’an tefsiri olarak önümüzde durmaktadır.

Mağara döneminden itibaren insanlar, aralarında iletişim kurmak, duygu ve düşüncelerini ifade etmek için sanat ile uğraşmaktadırlar.

Sanatın kaynağı, şüphesiz insan ruhundaki manevi güzellik ve estetik kaygıdır. Sanat ve estetik bakış açısıyla bu kainat ilahi bir sanat galerisi ve birbirinden güzel varlıklar da ilahi bir sanat eseri olarak görülebilir.

Belki de insanın bu dünyaya gelmesindeki en önemli gaye, bu ilahi güzellikleri görmek ve yüce sanatkarını tanımaktır.

Risale-i Nur Külliyatı’nın içerisinde yer alan sanat ve estetik ile ilgili bölümlerin derlenmesi ile oluşturulan bu Sanat Rehberi, sanat ve estetik alanı ile ilgilenen herkes için önemli bir kaynaktır.

İslam estetiği ve sanat felsefesinin temeli olan Kur’an hakikatlerini ve Nebevi öğretiyi esas alan bu modern yaklaşım, yapılacak akademik çalışmalarla gelecek kuşakların kazanacakları manevi değerlerle ayaklarını daha sağlam yere basmasını sağlayacaktır.


Ders Dünyası - WORLD OF COURSES sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

“SANAT REHBERİ” için bir yanıt

  1. Sanatla uğraşanlar ve görsel sanatlar öğretmenleri için oldukça faydalı ve güzel bir kaynak

Feel free to comment. Yorum yapmaktan çekinmeyin.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ders Dünyası - WORLD OF COURSES sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin