İlk vazgeçtikleri hep eğitim oldu

Eğitimde eşitsizliğin Covid-19 sürecinde etkisini daha da hissettirdiği Türkiye, 2020’de okulları en uzun kapalı tutan dördüncü ülke oldu. Yüz yüze eğitim, 2020’de 49 hafta kesintiye uğradı.

Mustafa BİLDİRCİN

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı’nca (TTGV) hazırlanan, “Teknolojik İnovasyon Bağlamında Eğitim ve Öğretimin Güncel Analizi” isimli çalışmada, Covid-19 salgınının eğitime etkisi ortaya konuldu. Türkiye’nin, 30 OECD ülkesi içinde salgının ilk yılı olan 2020’de okulları en uzun süre kapalı tutan dördüncü ülke olduğu belirtildi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Varyantlar ortaya çıktığında hemen ilk akla gelenin okulların yüz yüze eğitime ara vermesi tartışmalarını yersiz buluyorum” derken Türkiye, salgının ilk yılında okulları en uzun süre kapalı tutan ülkeler arasında yer aldı.

TTGV Stratejik Odak Çalışma Komisyonu’nun çalışmasında, 2020 yılının ilk çeyreğinden bu yana süren Covid-19 salgınının, eğitim ve öğretimi derinden etkilediği vurgulandı. Eğitim ve öğretimin sürekliliğinin sağlanması için alınan kararlar ile eğitim sistemindeki birçok rol ve sürecin yeniden tanımlandığı belirtilerek, “Dünya çapında okul çağındaki çocuklar yüz yüze gerçekleştirilen eğitim ve öğretimden 1,8 trilyon saat mahrum kalmıştır ve bu süre her geçen gün artmaktadır” denildi.

Feel free to comment. Yorum yapmaktan çekinmeyin.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: