11 yaşındaki Ali Erdem, matematikte dünya birincisi oldu

Osmaniye’de Şehit Veli Demiryürek Bilim ve Sanat Merkezi 5’inci sınıf öğrencisi Ali Erdem Akkuş, katıldığı Kanada merkezli Uluslararası Caribou Matematik Yarışması’nda 5 ve 6’ncı sınıf kategoride İngilizce yöneltilen 15 sorunun tamamını cevaplayarak dünya birincisi oldu. 39 ülkeden 10 bin 979 öğrencinin katıldığı yarışmada dünya şampiyonu olan Akkuş, “Çok mutluyum” dedi

Dünya çapında online olarak düzenlenen Kanada merkezli Uluslararası Caribou Matematik Yarışması, her yıl 6 kez olmak üzere 2, 3-4, 5-6, 7-8, 9-10 ve 11-12’nci sınıflar kategorilerinde yapılıyor. Bu yıl yarışmaya Osmaniye’den 5-6’ncı sınıf kategorisinde katılan Şehit Veli Demiryürek Bilim ve Sanat Merkezi 5’inci sınıf öğrencisi Ali Erdem Akkuş, İngilizce 15 soruyu doğru cevaplayarak 39 ülkeden 10 bin 979 öğrenciyi geride bırakıp, dünya birincisi oldu.

‘DİŞ DOKTORU OLMAK İSTİYORUM’

Ali Erdem Akkuş, sınav öncesinde öğretmenlerinin okulda ve evde çalışabilmesi için eski sınavlardan kalan örnek sorular verdiklerini ve bu şekilde sınava hazırlandığını belirterek, şunları söyledi: “Sınav esnasında herkes gibi ben de çok heyecanlıydım. 15 sorunun hepsini doğru cevaplayarak dünya birincisi oldum. Bundan dolayı kendimi çok mutlu hissediyorum ve çok heyecanlıyım. İlk defa böyle bir şey yaşıyorum. Her yerde kendimi görmeye başladım. Çok garip bir his oldu benim için. Büyüyünce ne olacağımı tam seçemedim ama diş doktoru olmak isterdim.

Feel free to comment. Yorum yapmaktan çekinmeyin.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d