UNESCO Genel Konferansı yapay zeka, açık bilim ve eğitim konusunda küresel anlaşmalara varıyor

UNESCO Genel Konferansı’nın 41. oturumu, eğitimde iyileşme, açık bilim ve yapay zeka etiği için yenilenen çok taraflı işbirliğini gösteren kilit anlaşmaların kabul edilmesiyle dün sona erdi.

9 Kasım’da, örgütün 193 Üye Devleti, bu oturumda 75. yıl dönümünü kutlayan Örgüt Genel Direktörü olarak dört yıllık ikinci bir dönem için Audrey Azoulay’ı desteklemek için ezici bir oy kullandı.

Üye Devletler, 10 Kasım’da 40 ülkeden Devlet ve Hükümet Başkanlarını ve eğitim bakanlarını bir araya getiren bir toplantıda Paris Deklarasyonu: Eğitimin Geleceğine Yatırım İçin Küresel Bir Çağrı’yı onayladılar. Toplantının amacı, COVID-19 salgını sonrasında eğitime verilen desteği artırmaktı. Etkinliğin kilit noktalarından biri, geleceğimizi birlikte yeniden hayal etmek:  UNESCO Genel Direktörü ve Etiyopya Devlet Başkanı Sahle-Work Zewde tarafından hazırlanan yeni bir eğitim sosyal sözleşmesi raporunun lansmanıydı.  

UNESCO’nun Üye Devletleri, Yapay Zeka Etiğine ilişkin ilk küresel Tavsiyeyi kabul etti. Genel Direktör tarafından uzmanlar eşliğinde  25 Kasım Perşembe günü saat 15.00 CET’de UNESCO Genel Merkezinde düzenlenecek bir basın toplantısında sunulacak. Akreditasyon arayan gazeteciler Léo Bégé-Duclaud ile iletişime geçmelidir:  l.bege-duclaud@unesco.org(bağlantı e-posta gönderir)

Yine  Genel Konferans sırasında kabul edilen UNESCO Açık Bilim Tavsiyesi ile bir dönüm noktasına daha ulaşıldı. COVID-19 pandemisini çevreleyen küresel bilimsel işbirliğiyle özellikle ilgili olan bu anlaşma, bilim insanlarının ve politika yapıcıların bilimdeki ilerlemelerin faydalarından yararlanabilmesi için bilim adamları arasında eşitliği teşvik ediyor. Daha fazla bilgi https://www.unesco.org/en/natural-sciences/open-science adresinde mevcuttur.

UNESCO da 75. kuruluş yıl dönümünü  28 Devlet ve Hükümet Başkanının katıldığı özel bir törenle kutlayarak önemli bir kilometre taşına da imza attı . Bir dizi önde gelen uluslararası müzisyen ve sanatçının etkileyici performansları vardı. Oturum sırasında Örgüt ayrıca, sürdürülebilir kalkınma için ilerleme ve son elli yıldır dünya çapında fikirlerin ve en iyi uygulama örneklerinin paylaşılması için bir araç olan İnsan ve Biyosfer Programının yıldönümünü kutladı.

Son olarak, Finlandiya’nın özerk statüye sahip bir parçası olan Åland Adaları, UNESCO’nun 12.  Ortak Üyesi oldu .

Genel Konferans hakkında daha fazla bilgiyi  https://www.unesco.org/en/general-conference/41 adresinde bulabilirsiniz.

Feel free to comment. Yorum yapmaktan çekinmeyin.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: